0 542 362 08 87 info@fma.com.tr
0 542 362 08 87 info@fma.com.tr

SAKIZ (CHIOS) ADASI ”YILBAŞI ÖZEL” 3 Gün – 2 Gece

0
Price
From€249
Price
From€249
The tour is not available yet.

Proceed Booking

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

53


Why Book With Us?

 • Fma Travel has years of experience.
 • Fma Travel aims to provide the best quality service at the most affordable prices.
 • Fma Travel guides and staff are always different and kind people with a lot of experience.
 • Fma Travel makes your dreams come true.


Get a Question?

Do not hesitage to give us a call. We are an expert team and we are happy to talk to you.

0 542 362 08 87

info@fma.com.tr

Tour Details

Sakız Adası’na Rüya Gibi Bir Yolculuk –

“SAKIZ (CHIOS) ADASI”

  MERKEZ, GÜNEY – KUZEY ve BATI SAKIZ TURU DAHİL!  

< KIYIDA KÖŞEDE DEĞİL KENTİN TAM KALBİNDE KONAKLAMA İMKANI! >

– FMA TRAVEL FARKI İLE 3 GÜN TÜM ADAYI KARIŞ KARIŞ GEZME İMKANI! –

30 Aralık – 01 Ocak (3 Gün – 2 Gece) 

Departure & Return Location

İzmir – Sakız – İzmir

Departure Time

06.00’da Egepark,
06.10’da Bostanlı İskelesi,
06.20’de Karşıyaka İskelesi,
06.30’da Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü,
06.40’da Sabancı Kültür Merkezi,
06.50’de Göztepe İskelesi önü,
07.00’de Üçkuyular Shell
08.00’de Çeşme Gümrük

Price Includes

 • ŞEHİR MERKEZİNDE; DIANA, 4* GRECIAN CASTLE VE 4* CHANDRIS HOTEL’DE KONAKLAMA
 • SAKIZ KENT TURU
 • KUZEY SAKIZ TURU (DASKALOPETRA – PITIOS KÖYÜ – TABAKIKA – LAGADA)
 • GÜNEY SAKIZ TURU (MESTA - PİRGİ – MESTA LİMANI)
 • BATI SAKIZ TURU (AVGONIMA – ANAVATOS – LITHI – VESSA KÖYÜ)
 • YUNAN TAVERNASI’NDA LİMİTSİZ İÇKİLİ - CANLI MÜZİKLİ SAKIZ ÖZEL MENÜSÜ
 • ÇEŞME – SAKIZ – ÇEŞME FERİBOT ULAŞIMI

Price Excludes

 • MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ
 • ÖĞLE YEMEKLERİ
 • YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI
 • VİZE ÜCRETİ ( Yeşil pasaport ve Schengen vizesi olmayanlar için )
 • 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN SİGORTA HİZMETİNDE EKSTRA SUR-PRIM ÜCRETİ ALINACAKTIR
 • İZMİR-ÇEŞME-İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI ( 20 EURO )
Itinerary

Gün 1SAKIZ MERKEZ, GÜNEY SAKIZ TURU: PIRGI – MESTA – MESTA LİMANI

Transfer hizmet alan misafirlerimizle sabah 06.00’da Egepark, 06.10’da Bostanlı İskelesi, 06.20’de Karşıyaka İskelesi, 06.30’da Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü, 06.40’da Sabancı Kültür Merkezi, 06.50’de Göztepe İskelesi önü, 07.00’de Üçkuyular Shell ve 07.45’de Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız (Chios)’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz. Yeni yıla özel Sakız Adası Turumuzu gerçekleştirmek için Sakız’a ulaştığımızda ilk olarak bizleri bekleyen otobüsümüze biniyor ve hem frappelerimizi içmek hem de Sakız’a özgü acı badem kurabiyelerimizi almak için Vunaku Meydanı’nda şirin bir pastaneye konuk oluyoruz. Bu sürede dileyen misafirlerimiz Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira)’nda kısa bir gezinti yapabilirler. Bu şirin pastanede alışverişlerimizi tamamlayıp ağızlarımızı tatlandırdıktan sonra Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için 19. yy. da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira), Halk Bahçesi (Dimotikos Kipos), Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi ve Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion (Homeros Kültür Merkezi) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları otobüsümüzle panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria’yı (damla sakızı köyleri ) görmek için Güney Sakız Turumuza başlıyoruz. Bu keyifli günde ilk olarak dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile ünlü Mesta’ya doğru devam ediyoruz. Mesta’da ünlü Taksiyarhis Kilisesi’ni geziyor ve rehberimizden değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra Mesta’nın labirent sokaklarını keşfe çıkıyoruz. Sakız’ın en güzel köyü Mesta’da yaptığımız tarih ve mimari yolculuğunun ardından öğle yemeğimizi Mesta Limanı’nda almak için adanın en güneyine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Mesta Limanı’nın büyüleyici manzarası eşliğinde deniz mahsülleri ve otantik tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra “kysista“ adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pirgi’de adanın en eski kiliselerinden (15.yy) Agioi Apostoli ( Kutsal Havariler ) Kilisesi’ni yakından görüyoruz. Kilise açık ise rehberimizden kilisenin benzersiz freskoları hakkında değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra ünlü Xysta’lar ile bezeli Pirgi meydanındaki en görkemli yapılardan Koimisis Theotokou Kilisesi’ni de fotoğraflıyoruz ve Pirgi’deki kooperatif mağazasına konuk olarak adaya özgü alışverişlerimizi tamamlıyoruz. Gün sonunda otellerimize yerleşiyor ve dinleniyoruz.

Gün 2KUZEY SAKIZ TURU: DASKALOPETRA – VRONTADOS - AGIOS ISSIDOROS – PITIOS – LAGADA

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Kuzey Sakız Turumuza başlıyoruz. İlk olarak Sakız’ın ileri gelenlerinin oturduğu ve Homeros’un adı ile ünlenen Daskalopetra’ya ev sahipliği yapan Vrontados‘a gidiyoruz. Vrontados’ta Homeros’un bir zamanlar üzerinde ders verdiğine inanılan Daskalopetra‘yı fotoğraflıyoruz. Daha sonra Sakız fotoğraflarının vazgeçilmezi, adanın ünlü ve en güzel yapılarından biri olan Agios Isidoros Şapeli’ne gidiyoruz. Bu güzel şapeli fotoğrafladıktan sonra eski bir ortaçağ köyü olan Pitios Köyü’ne doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pitios Köyü’ne ulaştığımızda köy ile aynı adı taşıyan Pitios Kulesi’ni görüyor ve köyün sokaklarını keşfetmeye başlıyoruz. Pitios’da geçirdiğimiz keyifli anların ardından Ada’nın balık lokantaları ile ünlü dalyan köyü olan Lagada‘ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Burada deniz mahsüllerinden oluşan leziz bir öğle yemeği alıyoruz. Lagada’da geçirdiğimiz keyifli ve huzur dolu anların ardından otelimize dönüyor ve yeni yıl eğlencesine hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.  Akşam saatlerinde otelimizin lobisinde buluşuyor ve yeni yılı kutlamak için Sakız’ın en güzel ve en ünlü tavernasına gidiyoruz. Yunan müziği eşliğinde doyasıya eğlenerek 2024’e merhaba diyoruz. 

Gün 3BATI SAKIZ TURU: ARMOLIA - TABAKIKA YEL DEĞİRMENLERİ – NEA MONI MANASTIRI – AVGONIMA – ANAVATOS – LITHI PLAJI ve VESSA KÖYÜ

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından yeni yılın ilk gününde Batı Sakız Turumuzu gerçekleştirmek için otobüsümüzde yerlerimizi alıyor ve ilk olarak adanın çömlek yapımı, seramikleri ve kalesi ile ünlü Armolia Köyü’ne gidiyoruz. Armolia’da hem adaya özgü alışverişlerimizi yapıyor hem de ünlü Sakız Ağaçları’nı yakından görme şansı yakalıyoruz. Daha sonra  Tabakika ismi ile anılan Tarihi Yel Değirmenleri‘ne gidiyor ve Sakız’ın simgesi değirmenleri fotoğraflıyoruz. Roket Savaşları’nın yapıldığı Vrondatos’un üzerinden adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü ve Sakız’ın batısına yolculuğumuza devam ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Sakız’ın en önemli tarihi mirası ve adanın en eski manastırlarından Nea Moni Manastırı‘nı panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra bir zamanların en ilginç dağ köyü olan Anavatos‘u seyir terasından izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Öğle saatlerinde öğle yemeğimizi, kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima’da alıyor ve köy tavernasında Sakız’a özgü yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz.  Yemeğin ardından Avgonima’nın keyifli sokaklarında gezintiye çıkıyor ve köyü yakından tanıma şansı yakalıyoruz. Daha sonra Sakız’ın en sevilen sahiline ev sahipliği yapan Lithi’ye doğru gezimize devam ediyoruz. Turkuaz renkli suları ve kum plajı ile ünlü Lithi Sahili’ni de gördükten sonra şirin bir ortaçağ köyü Vessa’ya doğru gezimize devam ediyoruz.  Vessa’nın eşsiz mimarisini yakından tanıyor ve sokaklarını keşfediyoruz. Vessa’da geçirdiğimiz keyifli anların ardından Sakız’a veda ederek bizleri Çeşme’ye götürecek feribotta yerlerimizi alıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra FMA TRAVEL özel aracı ile İzmir’e doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

• Turlarımızda, kişi sayısına bağlı olarak 17, 29, 31, 46 ve 54 kişilik araçlar kullanılmaktadır.

• Yunanistan limanları ve otellerinde talep edilen turist ziyaretçi vergileri konuklar tarafından ödenir!

• İklim koşullarına ve teknik arızaya bağlı “force major” hallerde adalarda mahsur kalınması halinde acente sadece tur programındaki fiyata dahil hizmetleri vermekle yükümlüdür. Misafirlerin program dışı konaklama, yeme – içme harcamaları kendilerine aittir. Force major haller sigorta kapsamında değildir.

• Tur başlangıç ve bitiş yeri Sakız Limanı’dır. Transfer hizmeti paket program dışında sunulan ekstra bir hizmettir.

• 2000’li yılların başından itibaren Sakız da dahil birçok Yunan Adası’na Sanat Tarihçi – Ülkesel Rehber Fatih M. Aygüneş’in rehberliğinde ilk kültür turlarını düzenleyen FMA TRAVEL’ın tur programları, tur başlıkları ve de tur metinleri tümüyle ya da kısmen taklit edilemez. Bunu yapan kişi ve acenteler hakkında FMA TRAVEL yasal haklarını Asliye Ticaret Mahkemeleri nezdinde koruma altına almıştır.

• Bu tur programının metni ilk kez 01.04.2012 tarihinde yayınlanmıştır. O günden sonra ana metinde kapsamlı bir değişiklik olmamakla beraber metnin son hali 01.03.2023 tarihinde matbu ve dijital olarak güncellenmiştir.

 

• ”Bazı istisnai tur programları haricindeki gezilere, otellerde kahvaltı hizmetinin tamamlanmasının ardından saat 10.00 – 11.00 aralığında başlanılır ve en geç saat 17.00 – 18.00 aralığında geziler tamamlanarak otellere giriş yapılır. Misafirlerimizin bu saatlere riayet etmesini ve daha erken ya da daha geç hareket edilmesine dair acente çalışanlarına baskı yapmamasını önemle rica ederiz.”

 

Map

Photos

TUR FİYAT BİLGİLERİ

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Çocuk
(06-12 yaş)
30.12.2023
(TAVERNASIZ)
Nakit indirimli: 240 €
Peşin: 260 €
2 Taksit: 270 €
4 Taksit: 280 €
6 Taksit: 290 €
Nakit indirimli: 300 €
Peşin: 320 €
2 Taksit: 330 €
4 Taksit: 340 €
6 Taksit: 350 €
Nakit indirimli: 200 €
Peşin: 210 €
2 Taksit: 220 €
4 Taksit: 230 €
6 Taksit: 240 €
30.12.2023
(TAVERNA DAHİL)
Nakit indirimli: 275 €
Peşin: 295 €
2 Taksit: 305 €
4 Taksit: 315 €
6 Taksit: 325 €
Nakit indirimli: 335 €
Peşin: 355 €
2 Taksit: 365 €
4 Taksit: 375 €
6 Taksit: 385 €
Nakit indirimli: 239 €
Peşin: 249 €
2 Taksit: 259 €
4 Taksit: 269 €
6 Taksit: 279 €